بمب ساعتی در صنایع

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

موضوع: بحران نیروی انسانی متخصص در واحدهای تعمیر و نگهداری

مقدمه:

شرکت‌ها و سازمان‌های تولیدی در عمر خود بشدت به واحدهای تعمیر و نگهداری نیاز اساسی داشته و این واحدها به عنوان یکی از کلیدی ترین بخش‌ها نقش نگهدارنده ادامه فرآیند تولید دارا هستند. اما این واحدها به علت کم توجهی هایی که به آنها می شود ، جز واحدهایی هستند که میل کار کردن در آن به شدت پایین آمده است. در این مقاله به این چالش بحران نبود یا کمبود نیروی انسانی متخصص و متعهد می پردازم.

خصوصیت واحدهای تعمیراتی:

در شرکت‌های تولیدی و خصوصاً فولادی، بخش تعمیرات به عنوان یکی از واحدهای اصلی پشتیبانی تولید شناخته می شود و نقش تعیین‌کننده در اسمترار تولید دارد. واحدهای تعمیراتی باید از نیروهای انسانی خلاق، نوآور، صبور و تلاشگر شکل گرفته شده  باشد. زیرا که این نوع کارها از نوع کارهایی است که به شدت پر استرس و پرتنش می باشد و شدت بالای استرس باعث می شود نیروی انسانی از نظر روحی و روانی خیلی زود فرسوده و خسته گردد.

نیروی انسانی شاغل در این واحدها باید از مهارت بالای تصمیم‌گیری، شناخت درست  مشکل و تجزیه و تحلیل و حل به هنگام آن برخوردار باشد . داشتن این خصوصیات به اضافه انجام کارها به صورت گروهی، اهمیت نیروی انسانی توانا و مجرب را دوچندان می کند. در این واحدها در گذر زمان به علت کم توجهی و یا بعضاً بی اهمیت به کار آنها، افراد زود سرخورده و افسرده شده و از این واحدها به واحدهای دیگر انتقالی گرفته و یا به سمت بی تفاوتی سوق پیدا می‌کنند. با توجه به تجارب و مطالعات میدانی که داشته ام عمر مفید یک فرد تعمیر در این بخش حداکثر بین 15 تا 20 سال کاری است و بعد ازآن میل به کار در اکثریت کاهش و تلاش برای خروج از آن را دارند .

آینده واحدهای تعمیرات:

 به در نظر گرفتن کوارد ذکر شده در بالا و با توجه به اینکه فضای رفتاری و تفاوت نسلی در بهره‌وری و میل به کارهای تعمیراتی نقش تعیین کننده در رفتارها دارد، در آینده نه چندان دور ، واحدهای تولیدی از نبود و یا کمبود نیروی انسانی متخصص در این واحدها روبه‌رو می‌شوند و این در حالی است که بمب ساعتی چند سالی هست که به صورت مستمر در حال شماره انداختن زمان انفجار می باشد و صدای انفجار آن به زودی شنیده خواهد شد.

برای خنثی سازی یا به تاخیر انداختن زمان عمل آن اقدامات زیر توصیه می شود :

  1. استقرار سیستم یادگیری به صورت استاد و شاگردی (مهارت محوری)یادآوری این نکته ضروری است که تربیت یک نیروی متخصص در این حوزه حداقل بین 2 تا 4 سال کار دارد.
  2. به علت خروج استاد کارها و یا بازنشسته شدن آنها ویا عدم تمایل به یاد دادن به دیگران، بحث جانشین پروری در سازمان ها مغفول مانده و این مغفول ماندن باعث شده است که انتقال دانش، مهارت و تجربه، فراموش گردیده است .
  3. نداشتن یک برنامه مدون و مشخص برای فراگیری و انتقال این تجارب گرانبها باعث شده، کیفیت در نیروی انسانی این واحد کاهش پیدا کرده و به جای انجام کارهای تعمیراتی ، به سمت انجام تعویضات سوق پیدا کنند.
  4. عدم مستند سازی و انتقال تجربه بصورت کتبی و مستند  
  5. عدم انتخاب نیروی انسانی درست و عدم استفاده از نیروهای انسانی با انگیزه و علاقه‌مند و متعهد.
  6. عدم داشتن برنامه برای حفظ و نگهداری و ارزش نهادن  به آنان
  7. این واحدها به علت اینکه نیاز ضروری و دائمی واحدهای تولیدی می باشند، تا حد امکان از پیمان سپاری  آن بایدصرف نظر نمود. زیراکه در پیمان‌سپاری صرف،  شرکت های پیمانکاری فقط بانگاه  دریافت سود ورود می کنند و به  این ترتیب مباحث  جانشین پروری به فراموشی سپرده می شود و مشاهده می گردد اگر محتوا و نظارت قرارداد توجه درست نگردد قربانی اصلی نیروی انسانی می باشد .

نکته پایانی

در پایان تاکید می‌کنم  که عدم توجه به مبحث جانشین پروری وقتی اثر مرکب منفی خود را در این بخش نشان می دهد که فرصت ها بشدت از دست رفته می باشد .

توصیه من به صاحبان یا مدیران صنعتی این است با استفاده از مدل MIT این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم .

نویسنده : علی منتظرالظهور           اسفند ماه 1399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.